Profilaktyka

Familydent Img Section No3 Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna zajmuje się zapobieganiem próchnicy i chorobom przyzębia. Polega na zwalczaniu i zapobieganiu powstawania płytki nazębnej. Przy nieprawidłowej higienie ulega mineralizacji i zmienia się w twardy kamień.

Regularna kontrola stanu zębów, lakierowanie, systematyczne oczyszczanie zębów (piaskowanie i zdejmowania kamienia) jest kluczem do posiadania pięknego, zdrowego uśmiechu.

Najczęstsze zabiegi w ramach profilaktyki to:

Scaling

Jest to zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych czyli kamienia nazębnego przy pomocy scalerów ultradźwiękowych. Kamień powoduje stan zapalny przyzębia, który może prowadzić do paradontozy a w konsekwencji do utraty zębów. Zabieg jest konieczny do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia zębów i otaczających tkanek.

Piaskowanie zębów

To zabieg polegający na dokładnym oczyszczaniu powierzchni zębów z osadów przy użyciu piaskarki. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Może być wykonywany u każdego pacjenta jako kontynuacja scalingu lub jako samodzielny zabieg. Piaskowanie usuwa osad z powierzchownych warstw szkliwa zostawiając efekt czystych, gładkich i jaśniejszych zębów.

Fluoryzacja

Zabieg profilaktyczny, który wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Dzięki zastosowaniu zabiegu fluoryzacji szkliwo staje się odporne na działanie kwasów a tym samym na próchnicę. Fluoryzacja zalecana jest u pacjentów ze skłonnością do próchnicy, u których wciąż pojawiają się nowe ubytki próchnicowe. Szczególnie polecamy ją dzieciom i młodzieży.